Ekonomi

Rüzgar ve güneş, AB elektrik üretiminde ilk kez doğal gazı geride bıraktı

Londra merkezli enerji fikri kuruluşu Ember, Avrupa Elektrik Değerlendirmesi 2023 raporunu yayınladı.

Avrupa Birliği’nin (AB) 2022 yılındaki elektrik üretiminin %32’si hidroelektrik ve nükleer, yüzde 22,3’ü rüzgar ve güneş, yüzde 19,9’u doğal gaz ve yüzde 16’sı kömürle sağlandı.

Rüzgar ve güneşin elektrik üretimindeki payı rekor kırdı

AB rüzgar ve güneş enerjisinin elektrik üretimindeki payı 2022’de yüzde 22,3 gibi rekor seviyeye ulaşarak ilk kez doğal gazı geride bıraktı.

Elektrik sektöründe kriz yaşandı.

AB elektrik sektörü, geçen yıl en büyük gaz tedarikçisi olan Rusya’dan gaz akışının büyük ölçüde azalması, 500 yılda bir görülen kuraklık ve Fransa ve Almanya’da nükleer enerji üretimindeki beklenmedik düşüş nedeniyle “üçlü kriz” yaşadı.

Nükleer enerji üretimi azaldı.

AB’de nükleer elektrik üretimi 2022’de bir önceki yıla göre 185 teravat saat (yüzde 16) düştü. Bu rakam, AB’nin geçen yıl 2.809 teravat saat olan elektrik talebinin yüzde 7’sini oluşturuyor.

Güneş, en hızlı büyüyen elektrik üretim kaynağıdır.

Güneşten elektrik üretimi geçen yıla göre yüzde 24 artarak 10 milyar avroluk gaz maliyetini aştı ve güneş en hızlı büyüyen elektrik üretim kaynağı oldu.

Hollanda ilk sırada

Geçen yıl 20 ülkede güneş enerjisi üretimi rekorlar kırarken, Hollanda elektrik üretiminin yüzde 14’ünü tek başına güneşten karşılayarak bu ülkeler arasında ilk sırayı aldı.

AB’de 26 kömürlü termik santral kış talebine karşı beklemede

Geçen yıl AB’de yaşanan enerji krizi nedeniyle kış talebine karşı 26 kömürlü termik santral ünitesi beklemede tutularak ortalama yüzde 18 kapasite ile çalıştırıldı.

“Avrupa gazı kesmeye çalışıyor”

Avrupa’nın salt güç dönüşümünün krizden güçlenerek çıktığını kaydeden Ember Veri Analiz Lideri Dave Jones, şu değerlendirmede bulundu:

Avrupa ülkeleri sadece kömürden çıkmakta kararlı değiller, aynı zamanda artık gazı da aşamalı olarak çıkarmaya çalışıyorlar. Elektrik krizi kesinlikle Avrupa’nın elektrik dönüşümünü hızlandırdı. Avrupa temiz ve elektriğe dayalı bir ekonomiye doğru ilerliyor ve bu 2023’te daha da belirgin olacak. Değişim hızla geliyor ve herkes buna hazır olmalı.

Avrupa geçen yıl 15 gigawatt rüzgar enerjisi kapasitesi inşa etti

WindEurope CEO’su Giles Dickson, Avrupa’nın geçen yıl 15 gigawatt rüzgar enerjisi kapasitesi ürettiği bilgisini paylaştı.

Dickson, sektörün son bir yılda yaşadığı zorluklar düşünüldüğünde bu büyümenin fena olmadığını belirtti.

Ancak Avrupa’nın hedeflerine ulaşması için daha fazlasına ihtiyaç var. Ancak AB’nin yeniden yenilenebilir enerji yatırımları için cazip bir yer haline gelmesi için saf enerji endüstrisi politikasına da hız vermesi ve piyasa tasarımını gerçekleştirmesi gerekiyor.

ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu