Teknoloji

Kısa yol olsun diye Çin Seddi’ni ‘yıkan’ iki inşaat işçisi gözaltına alındı

Yüzyıllar boyunca orduları durdurmak için inşa edilen Çin Seddi, günümüzün inşaatçılarını durdurmaya yetmeyecek gibi görünüyor. Çin Seddi’nin küçük bir bölümü, anıtın restorasyonu için kısa yol arayan inşaat işçileri tarafından ciddi şekilde hasar gördü.

Devlete ait China Daily gazetesine göre, Şanksi Çin’in orta eyaletindeki Youyu yakınlarındaki Çin Seddi’nin bir bölümünde makine kullanarak gedik açan iki kişi tutuklandı. Yerel polis, 24 Ağustos’ta hasar ihbarı aldıktan sonra ikiliyi kültürel bir eseri yok etmekle suçladı. Şüpheliler, hasarlı duvardan komşu Horinger İlçesine kadar takip ederek yakalandı.

Çin seddi, Kuzey Çin boyunca 20.000 kilometreden fazla bir alanı kaplıyor Antik surların ve savunma yapılarının tamamına verilen ad. MÖ 3. yüzyıldan MS 17. yüzyıla kadar yüzyıllar boyunca Çin İmparatorluğu’nu korumaya yönelik askeri bir projenin bir parçası olarak inşa edilmiştir. Büyük tarihi ve mimari değeri göz önüne alındığında, 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir.

hendek-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu